Piczo

Log in!
Stay Signed In
Do you want to access your site more quickly on this computer? Check this box, and your username and password will be remembered for two weeks. Click logout to turn this off.

Stay Safe
Do not check this box if you are using a public computer. You don't want anyone seeing your personal info or messing with your site.
Ok, I got it
Ni hap mbrapa
LARG DROGES
Ne buze te shk.XXI,apo mileniumit te ri, serish jeta vështir dhe një realitet krejtsisht ndrishe
nga ai që e e kemi tani sërish plagët e vjetra jan të njoma të pa shërushme.
I qasemi vdekjes nga se është vdekje e vetme e zakonshme,banale dhe në horizontin e pajohur
ku shpirti jon ka humbur fuqin dhe kërkon pak tok për të mbjellur farën e lumturis
pak ajrë që të thithim frymën e harresës dhe pak ujë që mbijetojm!!!!
duke qasur pyetjeve të pakthyshme se kush vallë na e prishi rinin sot dhe kush është armiku i këtij mileniumi,
praktikisht kuptuam se duke u çliruar nga konvencat e trashëguara shpirtrore e politike, rinia shpërngulet për një koh
për në perendim, duke dashur modernizim për tu bër të pasur më pas keqtrajtohen gjërat në vend qe të përparojn
ato u khehen mjeteve narkotike.
Ngelemi injorant dhe shohim se kjo smundje i jka kapluar edhe femrat ku si rezultat fitues kemi prostitucionin
dhe amoralitetin.
I thoni progres nëse doni, por Zoti i madh i dalloi njeriun me atë nga qeniet tjera që kur na e dha vetëdijen,
kurse njeriu nga vetëdëshira e largon këtë dhurat duke maltretuar ekzistencën njerzore e në fund na mbeti
pluhër i zi i haresës.
Endemi rugëve të qytetit duke lozur e qeshur, për ta shfrier një mall shoqëror e në skuta të ndrishme
ndëgjojm tinguj që na prishin gjendjen shoqërore: "kam nevoj për drogë" "dridhem"! "do të më plas koka"!
"ndihmë"! "Më vritni ju lutem"! "Oh vetëm droga më shpëton që ti haroj të gjitha e të ngordh si bish sa më herët"
është kjo mizori që shtohet dita-ditës, duke mar viktima të reja, të cilat, nga mosnjohja e pasojava nga kërshira
ose miliona budallallëqeve, zgjedhin këtë, rrugën e destruksionit personal,me dëshirën e vet apo me inponim rrethanash.
Na mbet të qartësohemi që kjo dukuri vazhdon edhe më tutje po që se nuk i kthehemi familjes së aktualiteteve dhe
nuk fillohet gjetja këmgulëse e zgjidhjes së këtij problemi, apo pengimi i ksaj vetie të palakmueshme,
pasi që vetëm është anashkaluar
ajo tem heshtje vazhdon të sjell kokëcarje të tepërta dhe vdekjke brutale.


Zgjohuni rini nga kjo letargji e rënd! është koha e fundit që të ngrihemi në një revulucion që me kohë do të dal ne
luft të denjë të këtij armiku dhe ta fitojm kë dukuri magjepse! dhe ti themi stop drogës dhe të ngjitemi në përqafim
të lumturis që ta jetojm të vetmën dhurat nga Zoti "JETËN"!
Më vjen keq të flas kështu por jam i jam i detiruar pasi më bren diç në fyt.kur shoh kësi marëzira në kët shekull të mjeruar.

droges duhet ti thuhet stop por duhet te punohet me shum me te rinjet sidomos me adoloshent ,droga eshte gjithekund ,por askush me zore nuk te detyron ta marresh ,keshtu konsumues te droges jan njerzit te cilet hupion rrugen per ardhemeri ,dhe mendojn se aty eshte ngushllimi i tyre ,prandaj duhet te kemi ne si prind shum kujdes tek femijet dhe tek rinija ,e cila shpesh bije pre e drgoes ,por pse bije sepse ,mendon se aty ka qt prehjen e ngushllimit ,dhe duhet organet e drejtesisi te punojm me shum dhe te jen me efikase ne ket drejtim ,qe te bien ata qe shesin mrena dhe te denohem me denim jo te lehet .

Sot kur jetojm ne shek. 21 shoqeria jone rrezikohet nga shume dukuri negative. Ka prej atyre qe mendojn se disa dukuri tjera jane me te rrezikshme per shoqerin se sa droga! Une do te thoja se eshte nje lufte shume e rrept se cila prej dukurive negative te jete "e para"!. Natyrisht se ne kete lufte edhe droga si dukuri negative e shoqeris ka renditur "formacionin baze" ne lufte per "titullin e kampionit". Eshte e logjikshme qe ne kete lufte dukurit tjera negative si psh: prostitucioni, shperlarja e parave, delikuenca e te miturve, etj., kane "formacionet" e tyre dhe besojn shume ne "titullin e kampionit". Mirepo, duke par realitetin dhe numrin e "tifozeve" qe mbushin stadiumet per "perkrahjen" e droges, ateher prognoza ime eshte se, droga si dukuri negative e shoqeris ka potencial qe ne fund te jete ajo e cila do ti gezohet ketij "suksesi".
Perderisa flitet dhe shkruhet per drogen, gjithmon duhet pasur parasysh se nje "kampionat" i till eshte shume i gjate per parashikime, mirepo, si baze e gjithe kesaj mirret ajo se "moti i mire shihet ne mengjes". Prandaj nese imagjinohet nje duel "90 minutesh" ne mes te droges ne njeren ane, dhe anen tjeter gjitha dukurit negative te shoqeris, duhet te te shikohen te gjitha mundesit e fitores per ta favorizuar njeren prej tyre. Edhe perkunder faktit se dueli zhvillohet ne nje terren "neutral" ne baze te numrit te "shikuesve" qe kan mbushur tribunat, ateher shihet se % me e madhe e tifozeve kane ne duar "flamujt dhe simbolet" qe identifikojn "skuadren" e droges. Spikeri oficiel i stadiumit therret me ze te larte emrat e "lojtareve te perberjes baze te skuadres se droges".
Ne porte per skuadren e droges eshte emri LSD, i cili ben "shikuesit" per vete vetem se eshte i paduruheshem, dhe ka nje deshire te pakontrolluar ne te qeshur.
Mbrojtja dhe mesfusha e skuadres se droges perbehet nga keta lojtar: GBH, i cili me veprimet e tij ben "shikuesit" qe ta mposhtin pagjumsin per me se dy jave. MARIUNA, e cila sjell tek 'shikuesit" nje ndjenje qetesie dhe rrite ndjenjen per te folur, rrite oreksin. FENCIKLIDINA, sjell gjithe "shikuesit" ne eufri, por nganjeher me "rastet e huqura" sjell ankth dhe deprecion.
Sulmi i skuadres se droges perbehet nga tre "sulmues". NITRITI, i cili rrite fluksin e gjakut, duke zgjeruar enet e tij, skuqeje intenzive ne lekure, marrje mendesh, ndjenje te vjellurit dhe te kollurit. Me atraktivitetin e tij, Nitriti ka ber qe te kete edhe raste te vdekjes tek "tifozet kundershtar". HEROINA, sjelle tek "shikuesit" ndjenje vetknaqesie dhe lumturie, ule frymarrjen dhe ritmin e zemres. Po ashtu edhe Heroina, ka raste qe qon deri ne vdekje "tifozet kundershtar". Sulmuesi ekstrem SOLVENTI, sjelle keqorientim, halucilacione, humbje te vetedijes, te vjella. Ka te dhena se nga "golat" e ketij sulmuesi kane pesuar vdekjen me qindra "tifoze kundershtar".
Kete ndeshje te imagjinuar ne fund e fitoj skuadra e droges, sepse ishte nje "skuader" shume kompakte ne qdo pjese te fushes. Pas perfundimit te kesaj ndeshje, kjo skuader u shpalle edhe kampion i dukurive negative te shoqeris. Si shperblim ne qafene tyre u varen "medalje te arta" te cilat ja dhuroj vete shoqeria.
Me duartrokitje frenetike te shikuesve kjo skuader u percoll per ne pushimore, per ta pritur e qete kundershtarin e radhes...

Ka shume jetra te shkatruara nuke eshte e nevojshme ta pershkruajme se si jeta e dikujte eshte e shkatruar por
eshte per te qajtur kur sheh nje vajze apo nje djal te ri e te bukur qe neser mund te jen prinder aqe te mir,por atyre u duket DROGA aq e mir dhe shpon enet e qakut,ajo kur sdo te ari te ket femijen e vet ne gjirin e saj te edukoj ate dhe ti trasoj nje ruge te drejt per jete,ato kur nuk do te arin ta perjetojn bukurin e kesaj bote ashtu si duhet

Droga ne vitet e fundit perhapet me te madhe ne mbare boten jo vetem ketu,duke shkaktuar rezik per jeten e n te rinjve.Narkomania i ngjan flakes te cilen nese nuk nuk e shuan me kohe ajo perheapet ne ate menyre sa qe veshtir eshte me pas te shuhet,duhet mjeshtri si te punohet dhe shkathtesi si te veprohet.

Droga nuk shkatron vetem perdoruesin por edhe familjen e cila eshte shtylle e shoqrise.

Koha e re solli gjera te reja.Jete me probleme,te cialt nuk i perballon dot rinia jone.Ajo ka nevoje per argetime,pune, ,kenaqesi e jo te preukopohet me krizen ekonomike,papunesi brenga ne cdo hap te jetes.Rinia kerkone qe te jete elir,e qet ,po si..??.Kete kenaqesi e qetesi po e gjejne ne rruge te gabuar,ne nje rruge te trishtimit,rruge qe shpie drejt vdekjes.Problemi i rinis sone eshte droga,e cila nuk eshte rastesi,por ishte e njohur qe ne Mesopotami, en ne Greqine antike shume kohe para eres sone.Pastaj para 1000 vjetesh ne Kine e ne Orient njihej ky ''Perbindesh''jetrash.Droga po vershone boten si krize depresive e te rinjeve.Me te gjejne qetesine shpirtrore,pa ditur ose kuptuar se po ecin drejt rruges se vdekjes me te tmerrshme.
C'eshte droga me te vertet??.Droga eshte substance toksike,e cila mund te ndryshoje gjendjen e vetdijes.Me te te rinjet njihen aksidentalisht ose vullnetarisht e provojne per te kerkuar efekte qetsuese,por nuk e kan iden se sa fatal eshte efekti qetsues qe te ofron droga.Dhe nuk jan ne dieni se ato sekonda qetsi shpirteroe do te shkaterrojne jeten e tyre.

Sa njohuri kemi populli jone per kete lloj droge GBL.?

jam kurioz te dij per kete lloje droge nese keni matrial ne gjuhen shqipe sa e demshme eshte ?

eshte nje semundje qe fatekeqesisht koheve te fundit ka kapluar rinine tone duhet te kemi nje rini te shendetshme andaj LARG DROGES